Respuesta :

Answer:

22 cents

Step-by-step explanation:

8 ounces coat $1.76

So,

1 ounce costs $1.76 divided by 8 = $ 0.22 = 22cents

Hope this helps

If a grocery store sells an 8 ounce bottle of juice for $1.76. The cost of the juice per ounce is: $0.22.

Cost of juice per ounce

Using this formula

Cost of juice per ounce=Cost of juice/Ounce bottle of juice

Where:

Cost of juice=$1.76

Ounce bottle of juice=8 ounce

Let plug in the formula

Cost of juice per ounce=$1.76/8

Cost of juice per ounce=$0.22 per ounce

Inconclusion the cost of the juice per ounce is: $0.22.

Learn more about Cost of juice per ounce here:https://brainly.com/question/1564020