Respuesta :
Answer:
22 cents
Step-by-step explanation:
8 ounces coat $1.76
So,
1 ounce costs $1.76 divided by 8 = $ 0.22 = 22cents
Hope this helps
If a grocery store sells an 8 ounce bottle of juice for $1.76. The cost of the juice per ounce is: $0.22.
Cost of juice per ounce
Using this formula
Cost of juice per ounce=Cost of juice/Ounce bottle of juice
Where:
Cost of juice=$1.76
Ounce bottle of juice=8 ounce
Let plug in the formula
Cost of juice per ounce=$1.76/8
Cost of juice per ounce=$0.22 per ounce
Inconclusion the cost of the juice per ounce is: $0.22.
Learn more about Cost of juice per ounce here:https://brainly.com/question/1564020