Answer:
0.7224 = 72.24% probability that the weight will be less than 3551 grams.
Step-by-step explanation:
Normal Probability Distribution:
Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
The weights of newborn baby boys born at a local hospital are believed to have a normal distribution with a mean weight of 3327 grams and a standard deviation of 380 grams.
This means that [tex]\mu = 3327, \sigma = 380[/tex]
Find the probability that the weight will be less than 3551 grams.
This is the pvalue of Z when X = 3551. So
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{3551 - 3327}{380}[/tex]
[tex]Z = 0.59[/tex]
[tex]Z = 0.59[/tex] has a pvalue of 0.7224
0.7224 = 72.24% probability that the weight will be less than 3551 grams.