The tension at which a fishing line snaps is commonly called the line's strength .what minimum strength is needed for a line that is to stop a 19 lb salmon in 4.4in.if the fish is intitially drifting at 9.2ft/s?Assume a constant deceleration

Respuesta :

Equal the tension of the line to the force needed to stop (deselerate) the mass from a speed of 9.2 ft/s to 0 in 4.4 inches.

Start converting all the information to the SI.

mass, m = 19 lb * [1kg/2.2046lb] = 8.618 kg

speed: 9.2 ft/s * .3048m/ft = .2.80 m/s

distance to stop: 4.4 in * [2.54cm/in]*[1m/100cm] = 0.11176 m

constant acceleration => Vf^2 = Vo^2 - 2ad

Vf = 0 => a= V0^2 / 2d = [2.80m/s]^2 / (2*0.11176m) = 35.1 m/s^2

Use the second Law of Newton

Net force = m*a = 8.618 kg * 35.1 m/s^2 = 302.5 N

Answer: 302.5 N

 
ACCESS MORE
EDU ACCESS