A parachutist relies on air resistance (mainly on her parachute) to decrease her downward velocity. She and her parachute have a mass of 51.1 kg and air resistance exerts a total upward force of 657 N on her and her parachute. What is the magnitude of the acceleration of the parachutist?

Respuesta :

The resultant force will be equal to difference of her downward force, her weight, and the upward force, the air resistance.
Fnet = 657 - 51.1 x 9.81
= 149.7 N
F = ma
a = F / m
a = 149.7/51.1
a = 2.93 m/s²
ACCESS MORE
EDU ACCESS