[tex]A=4r^2\pi
\\r_1=4r
\\A_1=4r_1^2\pi=4(4r)^2\pi=4\times16r^2\pi=16\times4r^2\pi=16A[/tex]
The surface area is increased 16 times.
[tex]V= \frac{4}{3} r^3\pi
\\
\\r_1=4r
\\
\\V_1=\frac{4}{3} r_1^3\pi=\frac{4}{3} (4r)^3\pi=\frac{4}{3} \times64r^3\pi=64\times\frac{4}{3} r^3\pi=64V[/tex]
The volume is increased 64 times.