Respuesta :
1) Balanced chemical reaction:
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm
for the limiting reagent 2.48mol of H2O
the excess 3.13mol of H2O...
n=moles m=mass Mr=Relative molecular mass
n=m/MrsoH2: n1=5/2=40/16=2.5O2: n2=50/32=25/16=1.5625
2 H2 + O2 -> 2 H2O (oxygen is in execess)2.5 1.5625 0-2.5 -1.25 +2.50 0.3125 2.5 there for 0.3125+2.5=2.8125 mole of gas in cylinder
P*V=n*R*TP=7.8925 atm
the excess 3.13mol of H2O...
n=moles m=mass Mr=Relative molecular mass
n=m/MrsoH2: n1=5/2=40/16=2.5O2: n2=50/32=25/16=1.5625
2 H2 + O2 -> 2 H2O (oxygen is in execess)2.5 1.5625 0-2.5 -1.25 +2.50 0.3125 2.5 there for 0.3125+2.5=2.8125 mole of gas in cylinder
P*V=n*R*TP=7.8925 atm