ellie wanted to order candy online. company A us offering 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50; while company B is offering 2 3/4 pounds of the same chocolate for $35.00. what is the unit price for company A? (please include units) what is the unit price for company B? which company is offering the lowest price per pound?
![ellie wanted to order candy online company A us offering 2 12 pounds of chocolate for 3250 while company B is offering 2 34 pounds of the same chocolate for 350 class=](https://us-static.z-dn.net/files/d2d/7b32370e1e35ed98a63d02a7451c1ff3.png)