Respuesta :
Answer: $0.20
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce
3.20/16 = $0.20/ounce
Answer:
$0.20 or 20 cents
Step-by-step explanation:
We know she pays $3.20 per pound, and that there are 16 ounces in a pound, so we can just divide to figure it out.
3.20 / 16 = 0.20
We can check our answer by doing the inverse of operations (multiplying)
16 x 0.20 = 3.20
So, she the price for an ounce of strawberries is $0.20 (20 cents). I hope this helps :)