Respuesta :

Answer:

3168 cm³

Step-by-step explanation:

From the question,

The volume of the rectangular tank = Length×width×heigth

V = lwh.................... Equation 1

Where l = length, w = width, h = heigth.

Given: l = 22 cm, w = 9 cm, h = 16 cm

Substitute these values into equation 1

V = 22×9×16

V = 3168 cm³

Hence the volume of the rectangular tank is 3168 cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico