n4ud4tzi3m n4ud4tzi3m
  • 31-03-2021
  • Mathematics
contestada

Manny bought 5 pounds of dog food for $8.00. At this rate, how much would 15
pounds cost? *

Respuesta :

awalters2023
awalters2023 awalters2023
  • 31-03-2021

Answer:

24 dollars

Step-by-step explanation:

each pound is $1.60 and 15 times $1.60 equals 24

Answer Link
Yang100
Yang100 Yang100
  • 31-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

5/8=15/x

cross product

8*15=5*x

120=5x

x=120/5

x=24

Answer Link

Otras preguntas

Bill Nye, The Science Guy Presents: Cells Video link 1. All plants and animals in the world are made of _______________. 2. People have about ______________
wyjaśnij jakie okoliczności polityczne miały skłonić mieszka do przyjęcia chrztu
The disadvantage of Jury of Executive Opinion is lack of credibility. A) True B) False
The most effective way to sample airborne microbes is to A) Blow air across the surface of an exposed plate B) Take the lid completely off the plate for 30 minu
According to Dewberry, the widespread view of the unique objectivity of scientific knowledge came from A) the logical positivists B) Karl Popper C) Thomas Kuhn
what is the mass of an object that is accelerating at a rate of 25 m/s 2 and is using 15 N for force
The experiment calls for preparing one of two salts, either copper(ii) sulfate or potassium aluminum sulfate. The instructions for the potassium aluminum sulfat
True or False: The G-protein changes conformation when the GTP replaces the GDP on the α subunit.
When would you use molar mass in your conversion
Describe 2 benefits of the normal microbiota?