Respuesta :
The concentration of the solution is given as the ratio of the moles and the volume of the solution. The concentration of hydrogen fluoride is 50 M.
What is molarity?
Molarity is the colligative property that is expressed in the terms of the moles of the solute expressed per liter of solution. It is given by the formula:
[tex]\rm Molarity = \rm \dfrac{\text{moles of solute}}{ \text{liters of solution}}[/tex]
Given,
Volume of solution (V) = 0.5 L
Moles of the solute (n) = 25 moles
Molar concentration (M) = ?
Substituting values in the equation we get:
[tex]\begin{aligned} \rm M &= \rm \dfrac{n}{V}\\\\&= \dfrac{25}{0.5}\\\\&= 50\end{aligned}[/tex]
Therefore, 50 M is the concentration of 25 mol Hydrogen fluoride.
Learn more about molarity here:
https://brainly.com/question/13565497