A scientist has two solutions, which she has labeled Solution A and Solution Each contains salt. She knows that Solution A is 40% salt and Solution B is 55% salt. She wants to obtain 90 ounces of a mixture that is 45% salt. How many ounces of each solution should she use?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Let the number of ounces of

A = x

B = y

A scientist has two solutions, which she has labeled Solution A and Solution Each contains salt. She knows that Solution A is 40% salt and Solution B is 55% salt. She wants to obtain 90 ounces of a mixture that is 45% salt. How many ounces of each solution should she use?

Our system of equations is given as

x + y = 90.... Equation 1

x = 90 - y

40% × x + 55% × y = 45% × 90 ounces

0.4x + 0.55y = 40.5....Equation 2

We substitute 90 - y for x in Equation 2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico