How many cubic meters of material are there in conical pile of dirt that has radius 9 meters and height 6 meters?Use 3.14 for pi

Respuesta :

Answer:

V = 226.08 m³

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of a cone of base radius r and height h is

V = (1/3)(πr²)(h).

In this case, r = 6 m and h = 6 m.  Thus, the volume of this conical pile is

V = (1/3)(3.14)(6 m)²(6 m), or

V = 226.08 m³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico