209687
contestada

A company makes Poppy Lapel Pins.
Each of them costs £1.30 to make.
In October it made 800 lapel pins.
25% of them are given to charities.
The rest are sold in two formats: 70% of them at £2.50 each
30% of them at £5.00 for 3
Assuming that all the lapel pins will be sold by the end of November,
work out the percentage profit the company should make.
Give your answer to 1 decimal place.

Please someone help it may have been answered before but it's hard to change the values at a certain stage. Thanks​

Respuesta :

Not good at maths
No idea
Soo sorry

Answer:

29.8%

Step-by-step explanation:

1.30 × 800 = £1040  

25% of 800 = 200

800 - 200 = 600 poppy lapel pins given to the charity  

70% of 600 = 420

420 × 2.50 = £1050

30% of 600 = 180

180÷3 = 60  

60 × 5.00 = £300  

[tex]\frac{1050+300-1040}{1040}[/tex] = 29.8076923

= 29.8% to one decimal place

I hope I helped :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico