Answer: The hydrogen ion concentration in molarity is 0.013
Explanation:
pH or pOH is the measure of acidity or alkalinity of a solution.
pOH is calculated by taking negative logarithm of hydroxide ion concentration and pH is calculated by taking negative logarithm of hydrogen ion concentration
Putting in the values:
[tex]pOH=-\log[7.609\times 10^{-13}][/tex]
[tex]pOH=12.1[/tex]
Now , [tex]pH+pOH=14[/tex]
[tex]pH=14-12.1=1.9[/tex]
[tex]pH=-\log [H^+][/tex]
[tex][H^+]=0.013M[/tex]
The hydrogen ion concentration in molarity is 0.013