Answer:
v = 12.12 m/s
Explanation:
Given that,
The mass of the cart, m = 75 kg
The roller coaster begins 15 m above the ground.
We need to find the velocity of the cart halfway to the ground. Let the velocity be v. Using the conservation of energy at this position, h = 15/2 = 7.5 m
[tex]mgh=\dfrac{1}{2}mv^2\\\\v=\sqrt{2gh} \\\\v=\sqrt{2\times 9.8\times 7.5} \\\\v=12.12\ m/s[/tex]
So, the velocity of the cart is 12.12 m/s.