Respuesta :

Answer:

0.02

Explanation:

To solve this problem we use the Boyle's law equation

P1V1 = P2V2

P1 = 76mmHg

V1 = 0.2L

P2 = 760mmHg

V2 = unknown

Substituting values into the equation;

76mmHg * 0.2L = 760mmHg * v2

15.2 = 760V2

Divide through by 760 to get v2

15.2/760 = 0.02

So the gas will occupy a volume of 0.02 at 760mmHg

ACCESS MORE
EDU ACCESS