Respuesta :
Answer:
A) P(X ≥ 3 ) = 0.7648
B) P(X ≥ 6) = 0.7515
C) P(X < 5) = 0.0949
D) P(X < 6) = 0.00031113
Yes. This is likely to happen if the true value of p is 0.65
E) P(X ≥ 17) = 0.012118
No. This is unlikely to happen if the true value of p is 0.65
Step-by-step explanation:
Solving this question means we have to deal with binomial probability distribution which follows a formula;
P(X = x) = C(n, x) * p^(x) * (1 - p)^(n - x)
We are given p = 65% = 0.65
A) probability of getting At least 3 out of the 5 business days, we have;
P(X ≥ 3 ) = P(X = 3) + P(X = 4) + P(X = 5)
And n = 5
Thus;
P(X = 3) = C(5, 3) × 0.65³ × (1 - 0.65)^(5 - 3)
P(X = 3) = 0.3364
P(X = 4) = C(5, 4) × 0.65⁴ × (1 - 0.65)^(5 - 4)
P(X = 4) = 0.3124
P(X = 5) = C(5, 5) × 0.65^(5) × (1 - 0.65)^(5 - 5)
P(X = 5) = 0.116
Thus;
P(X ≥ 3 ) = 0.3364 + 0.3124 + 0.116
P(X ≥ 3 ) = 0.7648
B) Probability of getting at least 6 out of the 10 business days.
P(X ≥ 6) = P(X = 6) + P(X = 7) + P(X = 8) + P(X = 9) + P(X = 10)
From online binomial calculator, we have;
P(X = 6) = 0.2377
P(X = 7) = 0.2522
P(X = 8) = 0.1757
P(X = 9) = 0.0725
P(X = 10) = 0.0134
P(X ≥ 6) = 0.2377 + 0.2522 + 0.1757 + 0.0725 + 0.0134
P(X ≥ 6) = 0.7515
C) probability of getting fewer than 5 out of the 10 business days.
P(X < 5) = P(X = 4) + P(X = 3) + P(X = 2) + P(X = 1)
From online binomial calculator, we have;
P(X = 4) = 0.0689
P(X = 3) = 0.0212
P(X = 2) = 0.0043
P(X = 1) = 0.0005
P(X < 5) = 0.0689 + 0.0212 + 0.0043 + 0.0005
P(X < 5) = 0.0949
D)probability of getting fewer than 6 out of the next 20 business days;
P(X < 6) = P(X = 5) + P(X = 4) + P(X = 3) + P(X = 2) + P(X = 1)
From online binomial calculator, we have;
P(X = 5) = 0.000261
P(X = 4) = 0.000044
P(X = 3) = 0.0000056
P(X = 2) = 0.0000005
P(X = 1) = 0.00000003
P(X < 6) = 0.000261 + 0.000044 + 0.0000056 + 0.0000005 + 0.00000003
P(X < 6) = 0.00031113
Yes, in this scenario, It is likely to happen and I would think p is less than 0.65 because probability is less than 1 out of 1000.
E) probability of getting more than 17 out of the next 20 business days.
P(X ≥ 17) = P(X = 18) + P(X = 19) + P(X = 20)
From online binomial calculator, we have;
P(X = 18) = 0.0099846
P(X = 19) = 0.00195187
P(X = 20) = 0.00018125
P(X ≥ 17) = 0.0099846 + 0.00195187 + 0.00018125
P(X ≥ 17) = 0.012118
Probability is around 12 in 100 and not up to 50%. Thus, This is unlikely to happen if the true value of p is 0.65