Answer:
118800 seconds
Explanation:
Given :
Voltage, V = 1.2 V
Resistance, R = 22 Ω
Applying Ohm's law, we get
Voltage, V = IR
Current [tex]$I=\frac{V}{R}$[/tex]
[tex]$I=\frac{1.2}{22}$[/tex]
I = 0.0545 A
Rate = 1800 mAh
Time taken, [tex]$t=\frac{1800 \times 10^{-3}}{0.0545}$[/tex]
= 33 hr
= 118800 s