Respuesta :

What we know: one part of candy costs $6 per kg 
another part of candy costs $4.50 per kg
To get a 15kg candy, lets add 6 and 4.5
6+4.5=10.5
Add 4.5 to 10.5
4.5+10.5=15

So, We need 2 kg of the $4.50 candy, and 1 kg of the $6.00 candy.
ACCESS MORE