Answer:
the maximum initial cost is 25.62674095 million
Explanation:
The computation of the maximum initial cost of the company is shown below:
But before that the discount rate is
= 0.6 ÷ 1.6 × 4.6% + 1 ÷ 1.6 × 10% + 3%
= 10.9750%
Now Maximum initial cost is
=2.3 ÷ (10.975% - 2%)
= 25.62674095 million
Hence, the maximum initial cost is 25.62674095 million