A hockey puck slides across the ice with an initial velocity of 7.3 m/s .It has a decleration of 1.1 m/s and is traveling towards the goal 5.0 m away .How much time does the goalie have to stop the puck?

Respuesta :

Answer:

t = 6.63 s

Explanation:

Given that,

Initial velocity of the puck, u = 7.3 m/s

Deacceleration of the puck, a = -1.1 m/s²

Distance traveled, d = 5 m

We need to find the time the goalie have to stop the puck. Using equation of motion.

v = u +at

v = 0 (stops)

So,

[tex]u=-at\\\\t=\dfrac{u}{-a}\\\\t=\dfrac{7.3}{-(-1.1)}\\\\t=6.63\ s[/tex]

So, the required time is 6.63 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico