Answer: The final pressure is 0.81 kPa
Explanation:
The combined gas equation is,
[tex]\frac{P_1V_1}{T_1}=\frac{P_2V_2}{T_2}[/tex]
where,
[tex]P_1[/tex] = initial pressure of gas = 0.58 kPa
[tex]P_2[/tex] = final pressure of gas = ?
[tex]V_1[/tex] = initial volume of gas = v
[tex]V_2[/tex] = final volume of gas = [tex]v-\frac{40}{100}\times v=0.6v[/tex]
[tex]T_1[/tex] = initial temperature of gas = [tex]25^0C=(25+273)K=298K[/tex]
[tex]T_2[/tex] = final temperature of gas = [tex]-22^0C=(-22+273)K=251K[/tex]
Now put all the given values in the above equation, we get:
[tex]\frac{0.58\times v}{298}=\frac{P_2\times 0.6v}{251}[/tex]
[tex]P_2=0.81kPa[/tex]
The final pressure is 0.81 kPa