Mr. and Mrs. Doran have a genetic history such that the probability that a child being born to them with a certain trait is 37%. If they have six children, what is the probability that at most one of their six children will have that trait? Round your answer to the nearest thousandth.

Respuesta :

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Answer:

Sum: 0.78619≈0.786

Step-by-step explanation:

n=4

r=1, 2, 3, 4

r=1,2,3,4

"At least" counts up.

p=32\%=0.32

p=32%=0.32

q=1-0.32=0.68

q=1−0.32=0.68

The chance a success does NOT occur.

_{n}C_{r}p^rq^{n-r}

Answer:

0.283

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico