Answer:
173,949 lb
Step-by-step explanation:
Volume of a sphere:
[tex] V_{sphere} = \dfrac{4}{3}\pi r^3 [/tex]
A hemisphere is half of a sphere, so its volume is half of the volume of a sphere with the same diameter. Also, radius = diameter/2.
[tex] V_{hemisphere} = \dfrac{2}{3}\pi (\dfrac{d}{2})^3 [/tex]
[tex] V_{hemisphere} = \dfrac{2}{3} \times 3.14159 \times (\dfrac{22~ft}{2})^3 [/tex]
[tex] V_{hemisphere} = 2787.639~ft^3 [/tex]
Now we use the density of water to find the weight of the water contained in the tank.
weight = volume * density
weight = 2787.639 ft^3 * 62.4 lb/ft^3
weight = 173,949 lb