24. In a lacrosse game a ball is thrown with a force of 2000 N. the throwing force actedfor 0.8 seconds. Another player stopped the ball in 0.3 seconds with their helmet.
What force did their helmet use to stop the ball?

Respuesta :

Answer:

The force used by the helmet in stopping the ball  is 5,333.33 N.

Explanation:

Given;

force applied to ball, F₁ = 2,000 N

duration of force impact, t₁ = 0.8 s

duration of the helmet impact, t₂ = 0.3 s

Let the force used by the helmet in stopping the ball be given as F₂.

Apply the principle of conservation of linear momentum to determine F₂.

F₁t₁ = F₂t₂

F₂ = (F₁t₁) / (t₂)

F₂ = 5,333.33 N

Therefore, the force used by the helmet in stopping the ball  is 5,333.33 N.

ACCESS MORE
EDU ACCESS