Respuesta :
Answer:
1.61 atm
Explanation:
Using general gas law equation as follows:
PV = nRT
Where;
P = pressure (atm)
V = volume (L)
n = number of moles (mol)
R = gas law constant (0.0821 Latm/molK)
T = temperature (K)
From the information provided in this question,
V = 5.00L
T = 350K
mass of O2 = 9.00g
Using mole = mass/molar mass
Molar mass of O2 = 16(2) = 32g/mol
mole = 9/32
mole = 0.28mol
Using PV = nRT
P = nRT/V
P = 0.28 × 0.0821 × 350/5
P = 8.0458/5
P = 1.609
Pressure = 1.61 atm
The pressure of the oxygen gas at the given temperature and volume is 1.61 atm.
The given parameters;
- volume of the gas, V = 5 L
- mass of the oxygen gas, m = 9 g
- temperature of the gas, T = 350 K
The number of the moles of the given gas is calculated as follows;
[tex]moles = \frac{m}{M} \\\\moles = \frac{9}{32} \\\\moles = 0.28 \ mol[/tex]
The pressure of the gas is calculated as follows;
[tex]PV = nRT\\\\P = \frac{nRT}{V} \\\\P = \frac{0.28 \times 0.0821 \times 350}{5} \\\\P = 1.61 \ atm[/tex]
Thus, the pressure of the oxygen gas at the given temperature and volume is 1.61 atm.
Learn more here:https://brainly.com/question/21912477