Answer:
$10.46
Step-by-step explanation:
Amount that can be won by Alexis ( xi ) = $0, $8 , $12
probability ( pi )
P( $0 ) = 13 / 52 = 1 / 4
P( $8 ) = 15 / 39 ( given that she wins this when an even number is drawn from three remaining decks )
P ( $12 ) = 1 - 15/39 = 24 / 39
a) Alexis expected winnings per game
= ∑ xi * pi = ( 0 * 1/4 ) + ( 8 * 15/39 ) + ( 12 * 24 / 39 )
= $0 + ( 120 / 39 ) + ( 288 / 39 ) = $10.46