Respuesta :

Answer:

0.200 M

Explanation:

Begin by finding how many moles of KCl there are by using the molarity and given volume:

[tex]\frac{0.600 mol}{1000 mL} x \frac{200.0 mL}{1} = 0.12 mol KCl[/tex]

(Remember that molarity is mol/L, which is equal to mol/1000 mL.)

Next, divide the moles of KCl by the new volume (after dilution):

[tex]\frac{0.12 mol KCl}{600.0 mL} x \frac{1000 mL}{1 L} = \frac{0.200 mol KCl}{1 L} = 0.200 M[/tex]

The new concentration is 0.200 M.

The new concentration of the KCL solution is 0.200M

HOW TO CALCULATE CONCENTRATION:

  • The concentration or molarity in mol/L or M of a solution can be calculated using the following formula:

C1V1 = C2V2

Where;

C1 = initial concentration of the solution

C2 = final concentration of the solution

V1 = initial volume of the solution

V2 = final volume of the solution

  • According to the information given in this question, we have the following:

V1 = 200mL

V2 = 600mL

C1 = 0.600 M

C2 = ?

C2 = C1V1 ÷ V2

C2 = (0.600 × 200) ÷ 600

C2 = 120 ÷ 600

C2 = 0.2M

  • Therefore, the new concentration of the KCL solution is 0.200M.

Learn more: https://brainly.com/question/4401006?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS