A 105-kg rubber mat is pushed on a dry concrete floor. What is the coefficient of static friction, if the force required to start the mat sliding is 1030 N?

Respuesta :

Answer:

[tex]\mu=1[/tex]

Explanation:

Given that,

Mass of a rubber mat, m = 105 kg

We need to find the coefficient of static friction, if the force required to start the mat sliding is 1030 N.

The applied force is given by :

[tex]F=\mu mg\\\\\mu=\dfrac{F}{mg}\\\\\mu=\dfrac{1030}{105\times 9.8}\\\\\mu=1[/tex]

So, the required coefficient of static friction is equal to 1.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico