A 2-kg toy car accelerates from 0 to 5 m/s2. It
travels 2 m.

A 2-kg toy car originally moving at 5 m/s is
brought to rest. It travels 1 m.

A 2 kg toy car is held at a height of 3.75 m
above the floor.

A 2-kg toy car accelerates from 5 to 10 m/s2. It
travels 7 m.

A 2-kg toy car accelerates from 10 to 5 m/s?. It
travels 10 m.

Answer choices:
20 joules of work is done by the object

No work is done on or by the object

10 joules of work is done by the object

100 joules of work is done by the car

70 joules of work is done by the car

Respuesta :

The work done by the toy car when it travels 2 m is 20 J.

The work done by the toy car when it travels 1 m is 10 J.

The work done by the toy car held 3.75 m above the ground is zero.

The work done by the toy car when it travels 7 m is 70 J.

The work done by the toy car when it travels 10 m is 100 J.

Work done by the toy car when it travels 2 m

The work done by the toy car when it travels 2 m is calculated as follows;

W = Fd

W = (ma)d

W = (2 x 5) x 2

W = 20 J

Work done by the toy car when it travels 1 m

The work done by the toy car when it travels 1 m is calculated as follows;

W = Fd

W = (ma)d

W = (2 x 5) x 1

W = 10 J

Work done by the toy car held 3.75 m

Work is said to be done when an object is displaced from its initial position. Since the car wasn't displaced, the work done is zero.

Work done by the toy car when it travels 7 m

The work done by the toy car when it travels 7 m is calculated as follows;

W = Fd

W = (ma)d

W = 2(10 - 5) x 7

W = 70 J

Work done by the toy car when it travels 10 m

The work done by the toy car when it travels 10 m is calculated as follows;

W = 2 x (5 - 10) x 10

W = -100 J

Lear more about work done here: https://brainly.com/question/8119756

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico