Wriston Company is preparing its cash budget for the upcoming month. The beginning cash balance for the month is expected to be $15,000. Budgeted cash disbursements are $72,500, while budgeted cash receipts are $89,600. Wriston Company wants to have an ending cash balance of $30,000. The excess (deficiency) of cash available over disbursements for the month would be

Respuesta :

Zviko

Answer:

$2,100

Explanation:

Cash Available = Opening Balance + Receipts - Disbursements - Desired Balance

                          = $15,000 +$89,600  - $72,500 - $30,000

                          = $2,100

Therefore,

The excess  of cash available over disbursements for the month would be  $2,100

The balance cash available after disbursement will be $2,100.

What is cash balance?

Cash balance refers to the amount of cash that is available after paying off for the expenses. The cash balance is calculated using the following formula:

[tex]\rm Cash\:balance = Beginning\:balance + Receipts - Disbursements - Desired \:Balance\\\\\rm Cash\:balance = \$15,000 + \$89,600 - \$72,500 - \$30,000\\\\\rm Cash\:balance = \$2,100[/tex]

Therefore the cash balance after disbursement is $2,100.

Learn more about cash balance here:

https://brainly.com/question/27062172

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico