Answer:
I = 1.62 w/m^2
Explanation:
wavelength = 625 nm
position of screen = 3.00 m past the slit
Determine the intensity of the light
I = [tex]I_{0} ( sin\frac{\beta }{2 } /\frac{\beta }{2} )^2[/tex]
β = 2π*Dsin∅ / л
[tex]I_{0}[/tex] = 2
Attached below is the remaining part of the solution