An electron moves in a circular path perpendicular to a magnetic field of magnitude 0.220 T. If the kinetic energy of the electron is 4.30 ✕ 10−19 J, find the speed of the electron and the radius of the circular path. (a) the speed of the electron m/s (b) the radius of the circular path µm

Respuesta :

Answer:

[tex]971605.66\ \text{m/s}[/tex]

[tex]25.1\ \mu\text{m}[/tex]

Explanation:

m = Mass of electron = [tex]9.11\times 10^{-31}\ \text{kg}[/tex]

B = Magnetic field = 0.22 T

K = Kinetic energy of electron = [tex]4.3\times 10^{-19}\ \text{J}[/tex]

q = Charge = [tex]1.6\times 10^{-19}\ \text{C}[/tex]

v = Velocity of electron

r = Radius of curved path

Kinetic energy is given by

[tex]K=\dfrac{1}{2}mv^2\\\Rightarrow v=\sqrt{\dfrac{2K}{m}}\\\Rightarrow v=\sqrt{\dfrac{2\times 4.3\times 10^{-19}}{9.11\times 10^{-31}}}\\\Rightarrow v=971605.66\ \text{m/s}[/tex]

The speed of the electron is [tex]971605.66\ \text{m/s}[/tex]

The force balance of the system is given by

[tex]qvB=\dfrac{mv^2}{r}\\\Rightarrow r=\dfrac{mv}{qB}\\\Rightarrow r=\dfrac{9.11\times 10^{-31}\times 971605.66}{1.6\times 10^{-19}\times 0.22}\\\Rightarrow r=0.0000251=25.1\ \mu\text{m}[/tex]

The radius of the curved path is [tex]25.1\ \mu\text{m}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico