Respuesta :
6 chalk boards x 3 grades = 18 chalk boards
18 chalk boards x $98 per chalk board = $1,764
18 chalk boards x $98 per chalk board = $1,764
6 per grade, 3 grades in school. Multiply these 2 numbers to find out how many total chalkboards the principal is ordering.
6(3)=18, the principal is ordering 18 new chalkboards.
Since each chalkboard costs $98, multiply 18 by $98 to find the total cost of all the chalkboards.
18(98)=1764. The new boards cost will be $1,764.
Final Answer:
The total cost of the new chalkboards will be $1,764.
6(3)=18, the principal is ordering 18 new chalkboards.
Since each chalkboard costs $98, multiply 18 by $98 to find the total cost of all the chalkboards.
18(98)=1764. The new boards cost will be $1,764.
Final Answer:
The total cost of the new chalkboards will be $1,764.