Respuesta :

Answer:

4.(615384)Hz

Explanation:

Firstly, let's take a note that the speed of light is much higher than 30m/s, on the other hand visible light has wavelengths measured in nanometers, so I assume we're just supposed to assume the values in the question for the purpose of solving it.

If a wave moves through a point with speed v and has wavelength l, In each second we observe v/l cycles - and cycles per second is the frequency!

F = 30m/s / 6.5m = 4.(615384)/s = 4.(615384)Hz

Explanation:

v=fh, where v is velocity

f is frequency

h is wavelength

hence the frequency=velocity/wavelength

=30/6.5

=4.61Hz

ACCESS MORE
EDU ACCESS