Someone please answer this! THANKSSSS

Answer:
in right angled triangle MNO
relationship between base and hypotenuse is given by cos angle
cosx°=b/h
cosx°=OM/MN
x°=cos-1(26/99)=74.77=74.8°
Answer:
∠ M ≈ 74.8°
Step-by-step explanation:
Using the cosine ratio in the right triangle
cos M = [tex]\frac{adjacent}{hypotenuse}[/tex] = [tex]\frac{OM}{MN}[/tex] = [tex]\frac{26}{99}[/tex] , then
∠ M = [tex]cos^{-1}[/tex] ([tex]\frac{26}{99}[/tex] ) ≈ 74.8° ( to the nearest tenth )