contestada

The volume of a balloon is given by the equation
V = t^2-3t+3. What is the volume of the
balloon after 3 seconds?
A) 3
B) 6
C) 9
D) 12

Can anyone help me solving this problem

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Replace t by its value which is 3 and the answer is V=3

Volume of balloon after 3 seconds is 3 unit

Given that;

Equation of volume

V = t² - 3t + 3

Time taken = 3 seconds

Find:

Volume of balloon after 3 seconds

Computation:

V = t² - 3t + 3

By putting t = 3

V = 3² - 3(3) + 3

V = 9 - 9 + 3

V = 3 Cubic unit

Volume of balloon = 3 unit

Learn more:

https://brainly.com/question/15861918?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico