Respuesta :

The number of grams of  Ba₃(PO₄)₂ that is produced is : 0.4328 gram

Given data

mass of Na₃PO₄.12H₂O = 0.629 grams

mass of BaCl₂.2H₂O = 0.527 grams

molar mass of Na₃PO₄.12H₂O = 380.12 g/mol

molar mass of BaCl₂.2H₂O = 244.26 g/mol

Determine the number of grams of  Ba₃(PO₄)₂ produced

mole of Na₃PO₄.12H₂O = mass / molar mass

                                        = 0.629 / 380.12 = 0.001654 mol

molar mass of BaCl₂.2H₂O = 0.527 / 244.26 = 0.002157 mol

After mixture : Determine the limiting reactant by lower mole ratio

mole ratio of BaCl₂.2H₂O = 0.002157 / 3

                                          = 0.0007191

mole ratio of Na₃PO₄.12H₂O = 0.001654 / 2

                                               = 0.000827

therefore the limiting reactant is : BaCl₂.2H₂O

Final step : Determine the mass of BaCl₂.2H₂O

molar mass of BaCl₂.2H₂O = 601.93 g/mol

Therefore :

mass of BaCl₂.2H₂O = moles * molar mass

                                   = 0.0007191 * 601.93

                                   = 0.4328 gram

Hence we can conclude that The number of grams of  Ba₃(PO₄)₂ that is produced is : 0.4328 gram

Learn more about Barium Chloride Dihydrate :https://brainly.com/question/15394880

ACCESS MORE
EDU ACCESS