Tbhshady
contestada

17.5 mL of 0.1000M NaOH was required to neutralize 25.0 mL of HCl. What was the molarity of the HCl?

Respuesta :

Answer: The molarity of [tex]HCl[/tex] is 0.07 M

Explanation:

According to the neutralization law,

[tex]n_1M_1V_1=n_2M_2V_2[/tex]

where,

[tex]n_1[/tex] = basicity [tex]HCl[/tex] = 1

[tex]M_1[/tex] = molarity of [tex]HCl[/tex] solution = ?

[tex]V_1[/tex] = volume of  [tex]HCl[/tex] solution = 25.0 ml

[tex]n_2[/tex] = acidity of [tex]NaOH[/tex] = 1

[tex]M_1[/tex] = molarity of [tex]NaOH[/tex] solution = 0.1000 M

[tex]V_1[/tex] = volume of  [tex]NaOH[/tex] solution = 17.5 ml

Putting in the values we get:

[tex]1\times M_1\times 25.0=1\times 0.1000\times 17.5[/tex]

[tex]M_1=0.07M[/tex]

Therefore, molarity of [tex]HCl[/tex] is 0.07 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS