Respuesta :

Answer:

h = 1296 feet

Step-by-step explanation:

Given that,

The vertical position of the object is :

[tex]h(t)=-16t^2+160t+896[/tex] .....(1)

We need to find the highest height reached by the object. For highest height,

Put dh/dt = 0

[tex]\dfrac{d}{dt}(-16t^2+160t+896)=0\\\\-32t+160\\\\t=\dfrac{160}{32}\\\\t=5\ s[/tex]

Put t = 5 in equation (1).

[tex]h(5)=-16(5)^2+160(5)+896\\\\=1296\ ft[/tex]

So, the height reached by the object is 1296 feet.

ACCESS MORE
EDU ACCESS