Sam goes to a friend's house by bike. His friend's house is 350m away. The journey takes 50s. What is Sam's average speed?

Respuesta :

V=d/t
V=350m/50s
V=7m/s

Answer:

Sam's average speed was 7ms-1

Explanation:

speed= distance / time

speed= 350 / 50

speed= 7 metres per second.

ACCESS MORE
EDU ACCESS