Respuesta :

Step-by-step explanation:

Airplane One 425m/h x 2h= 850 miles traveled N5°W

Airplane Two 530m/h x 2h= 1060 miles traveled N67°E

5 degrees + 67 degrees = 72 degrees divergence of the Airplane One and Two

Draw a triangle, the smallest side is 850 and adjacent to 1060 side. The angle between these two sides is 72 degrees

Use the acronym SOH CAH TOA to find the side which is the distance between the 2 airplanes after 2 hours

sine 72= opposite/hypotheneus

sine 72= opposite/1060

opposite = (sine 72)(1060)= 1008 miles distance between Airplane One and Airplane Two

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico