A sample of methane gas, CH4, occupies 3.25 L at temperature of 19.0 o C. If the pressure is held constant, what will be the temperature be if the volume expands to 10.00 L?

Respuesta :

Answer:

625.46 °C

Explanation:

We'll begin by converting 19 °C to Kelvin temperature. This can be obtained as follow:

T(K) = T(°C) + 273

T(°C) = 19 °C

T(K) = 19 °C + 273

T(K) = 292 K

Next, we shall determine the Final temperature. This can be obtained as follow:

Initial volume (V₁) = 3.25 L

Initial temperature (T₁) = 292 K

Final volume (V₂) = 10 L

Final temperature (T₂) =?

V₁/T₁ = V₂/T₂

3.25 / 292 = 10 / T₂

Cross multiply

3.25 × T₂ = 292 × 10

3.25 × T₂ = 2920

Divide both side by 3.25

T₂ = 2920 / 3.25

T₂ = 898.46 K

Finally, we shall convert 898.46 K to celsius temperature. This can be obtained as follow:

T(°C) = T(K) – 273

T(K) = 898.46 K

T(°C) = 898.46 – 273

T(°C) = 625.46 °C

Therefore the final temperature of the gas is 625.46 °C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico