A long solenoid that has 920 turns uniformly distributed over a length of 0.380 m produces a magnetic field of magnitude 1.00 10-4 T at its center. What current is required in the windings for that to occur?

Respuesta :

Answer: 0.0328 A

Explanation:

Given

No of turns [tex]N=920[/tex]

Length of solenoid [tex]L=0.380\ m[/tex]

Magnetic field [tex]B=10^{-4}\ T[/tex]

the magnetic field at the center of the solenoid is

[tex]\Rightarrow B=\mu nI=\mu \dfrac{N}{L}I[/tex]

Putting values we get

[tex]\Rightarrow 10^{-4}=4\pi \times 10^{-7}\times \dfrac{920}{0.380}\times I\\\\\Rightarrow I=\dfrac{0.380\times 1000}{920\times 4\pi}=0.0328\ A[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico