An automobile starts at rest and accelerates at 57 m/s after a traffic light turns green.
How far will it have gone when it is traveling at 15 m/s?

Respuesta :

Answer:

eudrirune8fwhsie a lot more than

u(initial velocity)
v(final velocity)
s(displacement)
a(acceleration)
t(time)

u=0 v=15 a=57??(not sure if you meant 5.7m/s²) s=?

v ² = u ² + 2 a s
15 ² = 0 ² + 2 (57) s
225= 114 s
s= 1.97 meters

If you meant 5.7
v ² = u ² + 2 a s
15 ² = 0 ² + 2 (5.7) s
225 = 11.4 s
s = 19.74 meters
ACCESS MORE
EDU ACCESS