Answer:
F = 1.07 x 10⁻⁷ N
Explanation:
The gravitational force of attraction between two objects can be found by the use of Newton's Gravitational Law:
[tex]F = \frac{Gm_{1}m_{2}}{r^2}\\\\[/tex]
where,
F = Gravitational Force of attraction = ?
G = Universal Gravitational Constant = 6.67 x 10⁻¹¹ N.m²/kg²
m₁ = m₂ = mass of spheres = 20 kg
r = distance between the objects = 50 cm = 0.5 m
Therefore,
[tex]F = \frac{(6.67\ x\ 10^{-11}\ N.m^2/kg^2)(20\ kg)(20\ kg)}{(0.5\ m)^2}\\\\[/tex]
F = 1.07 x 10⁻⁷ N