Answer:
189.6 mL
Explanation:
As per Boyles law when a gas is kept at a constant temperature and mass in a closed container, the volume and pressure vary inversely.
P1V1= P2V2
Here, P1 = 0.79 atm, V1 = 240 ml, P2= 1 atm
therefore, substituting values in above equation we get
0.79×240 = 1×V2
⇒V2 = 189.6 ml
therefore, its volume at STP (1 atm and 0 oC) = 189.6 ml