Ok so N2+O2=2NO and my delta h is 180.5 kJ I need to know. If I react 10 g of nitrous gas with excess oxygen how many grams of Nitrogen monoxide will be produced

Respuesta :

Answer:

21.6 grams

Explanation:

  • N₂ + O₂ → 2NO

First we convert 10 g of N₂ into moles, using its molar mass:

  • 10 g ÷ 28 g/mol = 0.36 mol N₂

Then we convert 0.36 moles of N₂ into moles of NO, using the stoichiometric coefficients of the balanced reaction:

  • 0.36 mol N₂ * [tex]\frac{2molNO}{1molN_2}[/tex] = 0.72 mol NO

Finally we convert 0.72 NO moles into grams, using its molar mass:

  • 0.72 mol NO * 30 g/mol = 21.6 g
ACCESS MORE
EDU ACCESS