olivaeh1savar4a olivaeh1savar4a
  • 19-11-2016
  • Mathematics
contestada

You can buy 4 pounds of peaches for $5.86. what do 4 1/2 pounds of peaches cost?

Respuesta :

vanessa61
vanessa61 vanessa61
  • 19-11-2016
$6.70

unit rate: 
5.96 divided by 4 = 1.49.
so then: 
1.49 x 4.5 = 6.70

I hope I helped :)
Answer Link

Otras preguntas

Purity is to timbre as __________ is to __________. frequency . . . pitch frequency . . . loudness amplitude . . . pitch amplitude . . . hertz
In this method, the titles of the offices appear across the ballot, then the candidates of both parties for each office are placed below the titles
hi guys im new and struggleing for help Rashad is filling a toy box with wooden blocks that are each a unit cube size he filled the bottom layer of a toy box w
To form the comparative degree of adverbs, you should add which of the following words? A. Great or little B. All or none C. More or less D. Most or least
Kumbi Saleh traded primarily in _____.
the religious group that settled in philadelphia was
What is the estimated sum of 3829+4346+6354 rounded to the nearest hundred?
I'm gonna create me a new profile everyone!
which organelle should be listed under both animal cell and plant cell
What is x * y + A =??????????